Naprawa pilota

Dlaczego piloty się psują?

Nadajnik zdalnego sterowania do sprzętu RTV narażony jest na uszkodzenia mechaniczne, na skutek intensywnej eksploatacji przez użytkownika. Najczęstsze przyczyny usterek spowodowane są upadkiem pilota.  Elementami wrażliwymi na wstrząsy są: kwarc, dioda nadawcza podczerwieni oraz ścieżki.  Nawet przy ostrożnym obchodzeniu się z pilotem zużyciu ulega klawiatura.  W zależności od konstrukcji,  styki wykonane są na folii lub gumie.  Są one metalizowane lub częściej, pomalowane cienką warstwą grafitu.  Po częstym naciskaniu klawiszy warstwa ta wyciera się i klawisz nie działa.  Rzadziej zdażają się uszkodzenia elektryczne układu scalonego lub innych półprzewodników. Są one zwykle spowodowane wylaniem elektrolitu z zużytej baterii.  W takim przypadku naprawa może okazać się nieopłacalna i lepiej kupić nowego pilota.

Dlaczego warto naprawiać?

Piloty oryginalne znanych firm potrafią być bardzo drogie.  Wprawdzie w sprzedaży dostępne sa zamienniki, które wyglądają i działają jak oryginały, jednak trwałość ich jest niższa.  Dobrze naprawiony pilot może dłużej chodzić niż jego "chińska podróbka"  Jeśli uszkodzenie nastąpiło na skutek upadku lub normalnego zużycia to na pewno warto go naprawiać.  Jeśli są uszkodzenia mechaniczne obudowy lub pilot został zalany wodą lub elektrolitem z baterii wtedy lepiej kupić nowego.

Jak naprawiamy pilota?

Po pierwsze, nie szkodzić.
Większość pilotów zaprojektowanych jest jako nienaprawialne, czyli jednorazówki.  Obudowa zamknięta jest na zatrzaski lub sklejona na stałe. Przy demontażu trzeba dokładnie wiedzieć w którym miejscu są zatrzaski aby je delikatnie podważyć i nie połamać.  Przy całkowitym braku reakcji, usterkę najlepiej zlokalizować przy użyciu oscyloskopu. Na oscylogramach wyraźnie widać, czy przyczyna jest rezonator kwarcowy, dioda nadawcza, chip czy jakaś pęknięta ścieżka.
Przy braku przyrządu obecność emisji sygnału "infra red" można stwierdzić odbierając go na zwykłym odbiorniku radiowym na paśmie AM (fale długie, średnie lub krótkie) Naciskając klawisze, radio będzie odbierało sygnał jako charakterystyczne pykanie.
W serwisie do dyspozycji są bardziej zaawansowane testery, które w połączeniu z komputerem mogą identyfikować poszczególne rozkazy z pilota.

Naprawa klawiatury

Na skutek normalnej eksploatacji zużywa się klawiatura.  Styki wykonane z grafitu ulegają wytarciu i pilot ciężko przełącza lub nie reaguje na wybrane klawisze.  Do niektórych modeli pilotów dostępne są w sprzedaży całe klawiatury lub można w nich wycinać i wklejać same klawisze. 
W sprzedaży są uniwersalne zestawy naprawcze.  Zestawy gumek grafitowych, które wkleja się w miejsce zużytych styków, wycinając je wcześniej lancetem.  Styki metalizowane można też wykonać, malując je specjalnym lakierem grafitowym, jednak ta metoda jest bardziej zawodna.

Usługa w serwisie

Naprawa pilota na pozór prosta wymaga pewnego doświadczenia.  Amatorskie próby czesto kończą się uszkodzeniem obudowy lub klawiatury. Źle przyklejone klawicze mogą na stałe zablokować styki. Polecam swoje usługi, naprawa pilota kosztuje przeciętnie do 20 zł.

Serwis Tv

Sprzedaż pilotów zamiennych i uniwersalnych

Posiadamy w sprzedaży piloty zamienne większości firm oraz piloty uniwersalne, potrafiące obsługiwać w jednym nadajniku wszystkie domowe urządzenia audio-video.
W naszej ofercie są piloty do telewizorów firm: Sony, Philips, Grundig, Thomson, Samsung, Daewoo, Goldstar, LG, Sharp, Panasonic, Unimor, Elemis, Curtis, Trilux i inne.

Pilotypiloty samochodowe